22
фев
Мъглижки, Казанлъшки и Шипченски манастири
В категория: Автобусни, България, Еднодневни, ЕкскурзииМаршрут: София – Мъглижки манастир „Св.Николай Чудотворец“, Казанлъшки манастир „Въведение Богородично“ и
Шипченски манастир „Св.Рождество Христово“ – София
Дати на отпътуване: 01.07; 03.09.17;
Тръгване от София, пл.“Ал.Невски“ в 7.30 ч. След кратка почивка по пътя пристигане в гр.Мъглиж. От пети век пр.н.е до първи век от н.е. в чертите на града и околностите му процъфтяват няколко тракийски селища – крепости и вили. За високата тракийска култура свидетелствува гробницата със стенопис край Мъглиж. Посетителите в град Мъглиж могат да се насладят на богата изложба на минерали, открити в България. Посещение на Православен храм „Свети Димитър“ в горната махала. Строежът на църквата е започнат от майстор Колю Фичето (Никола Фичев), но скоро след това той се разболява и строежа поема един от неговите най-добри ученици – уста Генчо Новаков. Той е автор и на иконостаса. Църквата е уникална като архитектура и е обявена за паметник на културата.
Мъглижкият манастир “Св. Николай Чудотворец”, който се намира северозападно от града и е основан през ХІІ – ХІІІ век. по времето на Втората българска държава, на два пъти е ограбван и унищожаван. Възобновен е през ХІХ в. (1834 г.). Новите жилищни сгради са във възрожденски стил строени през 1954 г. и 1969 г. Понастоящем е постоянно действащ. Представлява комплекс от черква, жилищни и стопански сгради, както и два параклиса – „Св. св. Петър и Павел” и „Св. архангел Михаил”. Черквата, с размери 23,50 х 11 м., е построена през 1834 г. и представлява еднокорабна, едноапсидна, безкуполна сграда с открит притвор. През Възраждането в манастира е имало голяма библиотека и килийно училище. Запазена е мраморна плоча с образа на Св. Николай Чудотворец от 1490 г. Манастирът е обявен за паметник на културата.
Казанлъшкият манастир е основан през 1828г. от Сусана Генчева, послушница в Калоферския манастир “Въведение Богородично”, която била родом от Казанлък. Сусана сънувала Св. Богородица, която и заръчала да се върне в Казанлък и да основе там манастир. Монахинята събрала други осем послушнички и се завърнала в Казанлък. Те получили разрешително за пътуване до Русия (Одеса, Киев, Петербург) и ходили осем последователни пъти за набиране на средства. Със събраните дарения започнали строителството на старата манастирска и стопанската част, а през 1857г. – и строителството на храма “Въведение Богородично”. Архитектурният план на църквата бил изготвен от руски архитект по поръчка на петербургския митрополит Исидор – глава на Руския синод, а самият храм е бил граден 9 години от Дебърски майстори – майстор Козма и строителите Даниил, Захари и Йосиф. Храмът е уникален по рода си в България, като представлява кръстокуполна сграда без нито една колона. Иконостасът също бил поръчан и платен от митрополит Исидор. Голяма част от украсата и необходимите утвари били получени от Русия. Вътрешността на храма е богато изографисана от трима български възрожденски майстори.
Шипченският манастир „Рождество Христово“ е построен през 1902 г.по инициатива на Граждански комитет начело с граф Игнатиев и Олга Скобелевна (майка на ген. Скобелев – герой от войната), с ясната цел – увековечаване паметта на загиналите офицери, войници и български опълченци и официално е открит на 28 септември 1902 година. Инициативният комитет за строителството на манастира е създаден през 1880 г. Инициаторите отправят апел към руския народ за дарения и само за една година са събрани 700 000 златни рубли, като в кампанията се включват и много българи. Жителите на с. Шипка подаряват мястото, където ще се изгражда манастирът. Възпоменателната църква на манастира е построена в стила на Ярославлската църковна архитектура от ХVІІ в., наричан „руската древност“ и много популярен през 80-те години на ХІХ в. в Русия. Той е известен с характерните арки, фризове, фронтони, многоцветни и позлатени детайли, както розети и стенописи на външните стени.
Особено впечатляваща е манастирската църква „Рождество Христово“, считана за архитектурен шедьовър. Обявена е за паметник на културата от национално значение и е включена в списъка на Стоте национални туристически обекта. Църквата е посветена на героите от Руско-турска война (1877 – 1878). В нейните подземия е съоръжена костница, в която се съхраняват костите на близо 9000 руски и български воини, загинали в България през Освободителната война.
Отпътуване за София. Пристигане след 21.00 ч. на площад Александър Невски.
Цена: 38 лв.
Цената включва:
транспорт с микробус / автобус 2*/3*
водач по време на пътуването
Цената не включва:
входните такси на посещаваните обекти
медицинска застраховка с покритие 2000 евро за лица до 65 г. на ЗК Уника
Забележка:
Препоръчваме удобни обувки
Минимален брой туристи за осъществяване на екскурзията: 40 туриста
Срок за уведомяване при недостигнат минимален брой туристи: 2 дни преди началната дата
Начин на плащане: депозит – 30 % от пакетната цена; доплащане – 5 дни преди отпътуване
Необходими документи и условия на пътуване: лична карта. Няма паспортни, визови, медицински и здравни изисквания, свързани с пътуването. Има възможност за сключване на допълнителен застрахователен договор за покриване на разходите в случай на отказ от пътуване от страна на потребителя и допълнителен застрахователен договор.
Етикети: 3 ти март, Автобусни почивки, България, еднодневни, Екскурзия, казанлъшки манастир, Майски празници, манастир, мъглижки манастир, първи май, септемрийски празници, уикенд, фестивал, шипченски манастир, шопинг